SureCart - en to fr translation catalogue (171 entries)

[ctx: block title]
en: Product Buy Buttons
fr: Boutons d'achat de produits

note: translators: Represents the title of a user's custom template in the Site Editor, where %s is the author's name, e.g. "Author: Jane Doe".
en: Product: %s
fr: Produit: %s

[ctx: block description]
en: A container to display the product media
fr: Un contenant pour présenter le support du produit

[ctx: block variation description]
en: Add a button to add the product to the cart.
fr: Ajouter un bouton pour ajouter le produit au panier.

[ctx: block title]
en: Cart Menu Icon
fr: Icône du menu du panier

[ctx: block title]
en: Checkout Errors
fr: Erreurs de Commande

[ctx: block title]
en: Collapsible Row
fr: Rangée pliante

[ctx: block title]
en: Conditional
fr: Conditionnel

[ctx: block description]
en: Display a card block.
fr: Afficher un bloc de cartes.

[ctx: block description]
en: Display a collapsible row
fr: Afficher une ligne rétractable

[ctx: block description]
en: Display a list of products from your store.
fr: Affichez une liste de produits de votre magasin.

[ctx: block description]
en: Display a phone number collection field.
fr: Afficher un champ de collecte de numéros de téléphone.

[ctx: block description]
en: Display an area of the form based on conditions.
fr: Afficher une zone du formulaire en fonction des conditions.

[ctx: block description]
en: Display any checkout-related errors. By default the checkout form shows these at the top. Add this block to change the location.
fr: Afficher les erreurs liées au processus de paiement. Habituellement, le formulaire de paiement les présente en haut. Insérez ce bloc pour changer l'emplacement.

[ctx: block description]
en: Display information for a specific session.
fr: Affiche les informations relatives à une session spécifique.

[ctx: block description]
en: Display payment options
fr: Afficher les options de paiement

[ctx: block description]
en: Display the product description
fr: Afficher la description du produit

[ctx: block description]
en: Display the store logo.
fr: Affichez le logo de la boutique

[ctx: block description]
en: Displays a price choice for a product
fr: Affiche un choix de prix pour un produit

[ctx: block description]
en: Displays a product item image.
fr: Affiche l'image d'un produit.

[ctx: block description]
en: Displays a selector for product prices.
fr: Affiche un sélecteur pour les prix des produits.

[ctx: block description]
en: Displays a single product item.
fr: Affiche un seul produit.

[ctx: block description]
en: Displays possible choices for product prices.
fr: Affiche les choix possibles pour les prix des produits.

[ctx: block description]
en: Displays product buy and add to cart buttons
fr: Affiche les boutons d'achat de produits et d'ajout au panier

[ctx: block description]
en: Displays quantity selector for a product.
fr: Affiche le sélecteur de quantité pour un produit.

[ctx: block description]
en: Displays the price of the product with the scratched price.
fr: Affiche le prix du produit dont le prix est rayé.

[ctx: block description]
en: Displays the product price or price range.
fr: Affiche le prix du produit ou la fourchette de prix.

[ctx: block description]
en: Displays the product title.
fr: Affiche le titre du produit.

[ctx: block title]
en: Payment
fr: Paiement

[ctx: block title]
en: Phone
fr: Téléphone

[ctx: block title]
en: Price Choice
fr: Choix du prix

[ctx: block title]
en: Price Selector
fr: Sélecteur de prix

[ctx: block title]
en: Product Description
fr: Description du produit

[ctx: block title]
en: Product Image
fr: Image du produit

[ctx: block title]
en: Product Item
fr: Article du produit

[ctx: block title]
en: Product Item Price
fr: Produit Article Prix

[ctx: block title]
en: Product List
fr: Liste des produits

[ctx: block title]
en: Product Media
fr: Produit Média

[ctx: block title]
en: Product Price
fr: Prix du produit

[ctx: block title]
en: Product Price Choices
fr: Choix du prix des produits

[ctx: block title]
en: Product Quantity
fr: Quantité de produits

[ctx: block title]
en: Product Title
fr: Titre du produit

en: Search
fr: Recherche

[ctx: block title]
en: Store Logo
fr: Logo de la Boutique

[ctx: block title]
en: SureCart Column
fr: Colonne SureCart

[ctx: block title]
en: SureCart Columns
fr: Colonnes SureCart

[ctx: block title]
en: Tabbed Customer Dashboard
fr: Tableau de bord client à onglets

[ctx: block description]
en: The cart menu icon that shows your cart quantity.
fr: L'icône du menu du panier qui affiche la quantité de votre panier.

[ctx: block keyword]
en: buy
fr: acheter

[ctx: block keyword]
en: choice
fr: choix

[ctx: block keyword]
en: collapse
fr: effondrement

[ctx: block keyword]
en: credit
fr: crédit

[ctx: block keyword]
en: error
fr: erreur

[ctx: block keyword]
en: item
fr: article

[ctx: block keyword]
en: list
fr: liste

[ctx: block keyword]
en: lite item
fr: article léger

[ctx: block keyword]
en: media
fr: médias

[ctx: block keyword]
en: password
fr: mot de passe

[ctx: block keyword]
en: paypal
fr: PayPal

[ctx: block keyword]
en: phone
fr: téléphone

[ctx: block keyword]
en: price
fr: prix

[ctx: block keyword]
en: products
fr: produits

[ctx: block keyword]
en: quantity
fr: quantité

[ctx: block keyword]
en: store
fr: boutique

[ctx: block keyword]
en: store logo
fr: logo de la boutique

[ctx: block keyword]
en: stripe
fr: Stripe

[ctx: block keyword]
en: subtotal
fr: sous-total

[ctx: block keyword]
en: tel
fr: Tel

[ctx: block keyword]
en: product
fr: produit

[ctx: block keyword]
en: thumbnail
fr: vignette

note: translators: %d is the number of other prices.
en:  and %d other price. |  and %d other prices.
fr[0]:  et %d autre prix.
fr[1]:  et %d autres prix.

note: translators: number of days.
en: %d day | %d days
fr[0]: %d jour
fr[1]: %d jours

en: A limit on the number of records returned
fr: Limitation du nombre d'enregistrements renvoyés

en: Account
fr: Compte

[ctx: SureCart Product]
en: Add New
fr: Ajouter un nouveau

en: Add new SureCart Product
fr: Ajouter un nouveau produit SureCart

en: All
fr: Tous

en: All Cancellation Attempts
fr: Toutes les tentatives d'annulation

en: All SureCart Products
fr: Tous les produits SureCart

en: Automatically lower your subscription cancellation while making customers happy and saving more revenue with Subscription Saver.
fr: Réduisez automatiquement le nombre d'annulations d'abonnements tout en rendant vos clients content et en augmentant votre chiffre d'affaires grâce à l'économiseur d'abonnement.

en: Back Home
fr: Retour à l'accueil

en: Billing
fr: Facturation

en: Cancellation Attempts
fr: Tentatives d'annulation

en: Cancellation Insights
fr: Informations sur les annulations

en: Cancellation Reason
fr: Motif d'annulation

en: Cancellations
fr: Annulations

en: Cart
fr: Panier

en: Checkout Form
fr: Formulaire de commande

en: Comment
fr: Commenter

en: Coupon Applied
fr: Coupon appliqué

en: Coupon Code
fr: Code du coupon

en: Create the WordPress user.
fr: Créer l'utilisateur WordPress.

en: Custom base
fr: Base personnalisée

en: Deleting This is Restricted
fr: La suppression est restreinte

en: Dry run the sync.
fr: Effectuer un essai de synchronisation.

en: Edit SureCart Product
fr: Modifier le produit SureCart

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
fr: Entrez une base personnalisée à utiliser. Une base doit être définie, sinon WordPress utilisera la base par défaut.

en: Enter coupon code
fr: Entrer le code de réduction

en: Featured
fr: En vedette

en: Free
fr: Gratuit

en: Get Subscription Saver
fr: Obtenez un économiseur d'abonnement

note: translators: %1$1s is the store name, %2$2s is the opening anchor tag, %3$3s is the closing anchor tag.
en: I agree to %1$1s's %2$2sPrivacy Policy%3$3s
fr: J'accepte la %2$2sPolitique de confidentialité%3$3s de %1$1s

note: translators: %1$1s is the store name, %2$2s is the opening anchor tag, %3$3s is the closing anchor tag.
en: I agree to %1$1s's %2$2sTerms%3$3s
fr: Je suis d'accord avec les %2$2sTermes de %1$1s%3$3s

note: translators: %1$1s is the store name, %2$2s is the opening anchor tag, %3$3s is the closing anchor tag, %4$4s is the opening anchor tag, %5$5s is the closing anchor tag.
en: I agree to %1$1s's %2$2sTerms%3$3s and %4$4sPrivacy Policy%5$5s
fr: J'accepte les termes de %1$1s%2$2s%3$3s et la politique de confidentialité de %4$4s%5$5s

note: translators: %s: Home URL
en: If you like, you may enter custom structures for your instant checkout URLs here. For example, using <code>buy</code> would make your product buy links like <code>%sbuy/sample-product/</code>.
fr: Si vous le souhaitez, vous pouvez saisir ici des structures personnalisées pour vos URL de paiement instantané. Par exemple, si vous utilisez <code>buy</code>, vos liens d'achat de produits ressembleront à <code>%sbuy/sample-product/</code>.

note: translators: %s: Home URL
en: If you like, you may enter custom structures for your product page URLs here. For example, using <code>products</code> would make your product buy links like <code>%sproducts/sample-product/</code>.
fr: Si vous le souhaitez, vous pouvez saisir ici des structures personnalisées pour les URL de vos pages de produits. Par exemple, si vous utilisez <code>produits</code>, vos liens d'achat de produits ressembleront à <code>%sproduits/sample-produit/</code>

en: Invalid API token.
fr: Jeton d'API non valide.

en: Live
fr: En ligne

en: Log Out
fr: Se déconnecter

en: New SureCart Product
fr: Nouveau produit SureCart

en: No cancellation acts.
fr: Aucun acte d'annulation.

en: No customer ID or email provided.
fr: Aucun numéro de client ou e-mail n'a été fourni.

en: No theme is defined for this template.
fr: Aucun thème n'est défini pour ce modèle.

en: Not Published
fr: Non publié

en: Not Scheduled
fr: Non Programmé

en: One of these products is no longer purchaseable.
fr: L'un de ces produits ne peut plus être acheté.

en: Past Due
fr: En souffrance

en: Payment Processors
fr: Processeurs de paiement

en: Plan Status
fr: Statut du forfait

en: Plans
fr: Abonnements

en: Please connect your site to SureCart.
fr: Veuillez connecter votre site à SureCart.

en: Products
fr: Produits

en: Published
fr: Publié

en: Recovered Before Email Was Sent
fr: Récupéré avant l'envoi de l'e-mail

en: Run any purchase syncing actions.
fr: Exécutez toutes les actions de synchronisation des achats.

note: translators: Subscription saver feature. This is displayed if the subscription has been "Saved" from cancellation.
en: Saved
fr: Sauvegardé

en: Scheduled
fr: Programmé

en: Search Abanonded Orders
fr: Rechercher des commandes abandonnées

en: Search SureCart Products
fr: Rechercher des produits SureCart

en: Shop
fr: Boutique

[ctx: Shop page title]
en: Shop
fr: Boutique

en: Shop Page
fr: Page de la boutique

en: Subscription Saver
fr: Économiseur d'abonnement

en: Subscription Saver & Insights
fr: Économiseur d'abonnement et aperçus

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: SureCart Customer Dashboard
fr: Tableau de bord du client SureCart

en: SureCart Instant Checkout Permalinks
fr: Permaliens pour la caisse instantanée de SureCart

en: SureCart Layout
fr: Mise en page de SureCart

en: SureCart Product Permalinks
fr: Permaliens des produits SureCart

en: SureCart Product published privately.
fr: Produit SureCart publié en privé.

en: SureCart Product published.
fr: Produit SureCart publié.

en: SureCart Product reverted to draft.
fr: Le produit SureCart est revenu à l'état de projet.

en: SureCart Product scheduled.
fr: Produit SureCart programmé.

en: SureCart Product updated.
fr: Produit SureCart mis à jour.

[ctx: post type general name]
en: SureCart Products
fr: Produits SureCart

en: SureCart Products list
fr: Liste des produits SureCart

en: SureCart Products list navigation
fr: Navigation dans la liste des produits SureCart

en: SureCart customer sync in progress
fr: Synchronisation des clients SureCart en cours

en: SureCart is syncing customers in the background. The process may take a little while, so please be patient.
fr: SureCart synchronise les clients en arrière-plan. Le processus peut prendre un certain temps, veuillez donc être patient.

en: Switch to live mode.
fr: Passez en mode direct.

en: The easiest thing you can do to increase subscription revenue.
fr: La chose la plus simple que vous puissiez faire pour augmenter les revenus des abonnements.

en: The payment method is not valid (chargeable fingerprint blank). Please double-check it and try again.
fr: Le moyen de paiement n'est pas valide (empreinte de facturation vide). Veuillez le vérifier à nouveau et réessayer.

en: There is no account with that username or email address.
fr: Il n'y a pas de compte avec ce nom d'utilisateur ou adresse e-mail.

en: This payment method cannot be deleted because there are no other valid or reusable saved payment methods available.
fr: Ce moyen de paiement ne peut pas être supprimé car il n'y a pas d'autres moyens de paiement enregistrés valides ou réutilisables disponibles.

en: This payment method cannot be used for subscriptions.
fr: Ce mode de paiement ne peut pas être utilisé pour les abonnements.

en: This payment method is not valid or reusable.
fr: Ce mode de paiement n'est pas valide ou réutilisable.

en: This product is invalid.
fr: Ce produit n'est pas valide.

en: This product is not available for purchase.
fr: Ce produit n'est pas disponible à l'achat.

en: To prevent misconfiguration, you cannot delete the default checkout form. Please deactivate SureCart to delete this form.
fr: Pour éviter les erreurs de configuration, vous ne pouvez pas supprimer le formulaire de paiement par défaut. Veuillez désactiver SureCart pour supprimer ce formulaire.

en: To prevent misconfiguration, you cannot delete the default checkout page. Please deactivate SureCart to delete this page.
fr: Pour éviter les erreurs de configuration, vous ne pouvez pas supprimer la page de paiement par défaut. Veuillez désactiver SureCart pour supprimer cette page.

en: Trialing
fr: Essai

en: Unavailable For Purchase
fr: Non disponible à l'achat

en: View SureCart Product
fr: Voir le produit SureCart

en: Welcome to SureCart!
fr: Bienvenue sur SureCart !

en: You are not currently a customer.
fr: Vous n'êtes actuellement pas un client.

en: Your email address
fr: Votre nom

en: Your name
fr: Votre nom

[ctx: buy-page-slug]
en: buy
fr: acheter

note: translators: number of days.
en: day | %d days
fr[0]: jour
fr[1]: %d jours

[ctx: product-page-slug]
en: products
fr: produits

[ctx: Shop page slug]
en: shop
fr: boutique
