SureCart - en to ja_JP translation catalogue (283 entries)

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
ja_JP: カラムブロック内に1カラム

[ctx: block title]
en: Add To Cart Button
ja_JP: カートに追加ボタン

[ctx: block title]
en: Bump Discount
ja_JP: セット商品割引

[ctx: block title]
en: Button
ja_JP: ボタン

[ctx: block title]
en: Buy Button
ja_JP: 購入ボタン

[ctx: block title]
en: Card
ja_JP: カード

[ctx: block title]
en: Cart
ja_JP: カート

[ctx: block title]
en: Cart Bump Line Item
ja_JP: セット販売の商品項目

[ctx: block title]
en: Cart Coupon
ja_JP: カートクーポン

[ctx: block title]
en: Cart Header
ja_JP: カートヘッダー

[ctx: block title]
en: Cart Items
ja_JP: カートアイテム

[ctx: block title]
en: Cart Message
ja_JP: カートメッセージ

[ctx: block title]
en: Cart Submit Button
ja_JP: カートボタン

[ctx: block title]
en: Cart Subtotal
ja_JP: カートの小計

[ctx: block title]
en: Checkbox
ja_JP: チェックボックス

[ctx: block title]
en: Checkout Errors
ja_JP: 決済エラー

[ctx: block title]
en: Checkout Form
ja_JP: 決済フォーム

[ctx: block title]
en: Conditional
ja_JP: 条件

[ctx: block title]
en: Coupon
ja_JP: クーポン

[ctx: block title]
en: Customer Billing Details
ja_JP: 顧客の支払い情報情報

[ctx: block title]
en: Customer Charges
ja_JP: 顧客の請求情報

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard
ja_JP: 顧客ダッシュボード

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Button
ja_JP: 顧客ダッシュボードボタン

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Page
ja_JP: 顧客ダッシュボードページ

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Pages
ja_JP: 顧客ダッシュボードページ

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tab
ja_JP: 顧客ダッシュボードタブ

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tabs
ja_JP: 顧客ダッシュボードタブ

[ctx: block title]
en: Customer Downloads
ja_JP: ダウンロード

[ctx: block title]
en: Customer Invoices
ja_JP: 請求書

[ctx: block title]
en: Customer Orders
ja_JP: 顧客の注文

[ctx: block title]
en: Customer Payment Methods
ja_JP: 顧客のお支払い方法

[ctx: block title]
en: Customer Shipping and Tax Address
ja_JP: 顧客の配送先住所

[ctx: block title]
en: Customer Subscriptions
ja_JP: 顧客の定期購読

[ctx: block description]
en: Display a VAT/GST field for VAT collection.
ja_JP: VATの収集のためにVAT/GSTフィールドを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a button to add a specific price to the cart.
ja_JP: カートに特定の料金を追加するためのボタンを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a button to immediately redirect to the checkout page with the product in the cart.
ja_JP: カートに商品が追加された状態の決済ページに、すぐにリダイレクトするボタンを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a button to link the user to their customer dashboard.
ja_JP: 顧客ダッシュボードのリンクを埋め込んだボタンを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a cart header
ja_JP: カートヘッダーを表示する

[ctx: block description]
en: Display a checkbox input
ja_JP: チェックボックスを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a checkout form
ja_JP: 決済フォームを表示する

[ctx: block description]
en: Display a checkout form button.
ja_JP: 決済フォームボタンを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a coupon form in the cart.
ja_JP: カートでクーポンフォームを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a coupon form.
ja_JP: クーポンフォームを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a custom message in the cart
ja_JP: カートでカスタムメッセージを表示する

[ctx: block description]
en: Display a first name collection field.
ja_JP: 名前を記入するフィールドを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a last name collection field.
ja_JP: 姓の入力フィールドを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a logout button.
ja_JP: ログアウトボタンを表示

[ctx: block description]
en: Display a name collection field.
ja_JP: お名前の記入フィールドを表示

[ctx: block description]
en: Display a radio input
ja_JP: ラジオボタンを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a radio select input. This is saved with the order as additional metadata.
ja_JP: ラジオボタンを表示します。これは、追加のメタデータとして、注文内容に保存されます。

[ctx: block description]
en: Display a submit button.
ja_JP: 申し込みボタンを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a subtotal line item.
ja_JP: 小計項目を表示する。

[ctx: block description]
en: Display a toggle switch.
ja_JP: トグルの切り替えを表示する。

[ctx: block description]
en: Display an area of the form based on conditions.
ja_JP: 条件に応じてフォームを表示

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation section.
ja_JP: 注文確認セクションを表示する。

[ctx: block description]
en: Display an shipping address form. This is used for shipping and tax calculations.
ja_JP: 発送先住所のフォームを表示します。これは、発送と税金の計算に使用されます。

[ctx: block description]
en: Display any checkout-related errors. By default the checkout form shows these at the top. Add this block to change the location.
ja_JP: 決済関連のエラーが表示されます。デフォルトの状態で、これらがトップに表示されます。場所を変更するには、このブロックを追加してください。

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
ja_JP: コンテンツを複数カラムで表示し各カラムにブロックを追加する。

[ctx: block description]
en: Display express payment options (Google Pay, Apple Pay, etc.)
ja_JP: エクスプレスペイメントのオプションを表示（Googleペイ、Appleペイなど。）

[ctx: block description]
en: Display payment options
ja_JP: お支払い方法を表示

[ctx: block description]
en: Display the cart bump line item
ja_JP: セット販売の商品項目を表示

[ctx: block description]
en: Display the cart subtotal
ja_JP: カートの小計を表示する

[ctx: block description]
en: Display the session totals.
ja_JP: セッションの合計を表示する。

[ctx: block description]
en: Display the store logo.
ja_JP: ストアロゴを表示する

[ctx: block description]
en: Display your order bumps.
ja_JP: セット商品を表示

[ctx: block description]
en: Displays a customer's subscriptions.
ja_JP: 顧客の定期購読を表示する。

[ctx: block description]
en: Displays a divider.
ja_JP: 区切り線を表示する。

[ctx: block description]
en: Displays a form text textarea field. This is saved with the order as additional metadata.
ja_JP: フォームテキストエリアを表示する。これは、追加のメタデータとして注文内容に保存されます。

[ctx: block description]
en: Displays a form.
ja_JP: フォームを表示する。

[ctx: block description]
en: Displays a password field to let a new user set a password.
ja_JP: 新しいユーザーがパスワードを設定できるようにパスワードフィールドを表示

[ctx: block description]
en: Displays a selector for product prices.
ja_JP: 商品価格をセレクターを表示する。

[ctx: block description]
en: Displays a title/heading section
ja_JP: タイトル/見出しセクションを表示

[ctx: block description]
en: Displays an email form field.
ja_JP: メールフィールドを表示する。

[ctx: block description]
en: Displays checkout line items.
ja_JP: 購入商品項目を表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the customer's downloads.
ja_JP: ダウンロードコンテンツを表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the customers billing details.
ja_JP: 顧客の支払い情報を表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the customers charges.
ja_JP: 顧客の請求情報を表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the customers invoices.
ja_JP: 請求書を表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the customers orders.
ja_JP: 顧客の注文を表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the customers shipping addresses and lets them update details.
ja_JP: 顧客に発送顧客の配送先住所を表示し、内容を更新できるようにします。

[ctx: block description]
en: Displays the order bump discount.
ja_JP: セット商品の割引を表示

[ctx: block description]
en: Displays the order tax. (if there is tax)
ja_JP: 税金を表示（税金がある場合）

[ctx: block description]
en: Displays the total line item.
ja_JP: 合計商品数を表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard pages.
ja_JP: ユーザーに顧客ダッシュボードページを表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tab.
ja_JP: ユーザーに顧客ダッシュボードタブを表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tabs.
ja_JP: ユーザーに顧客ダッシュボードタブを表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard.
ja_JP: 顧客ダッシュボードを表示する。

[ctx: block title]
en: Divider
ja_JP: 区切り線

[ctx: block title]
en: Donation
ja_JP: 寄付

[ctx: block title]
en: Email
ja_JP: メールアドレス

[ctx: block title]
en: Express Payment
ja_JP: エクスプレスペイメント

[ctx: block title]
en: First Name
ja_JP: 名

[ctx: block title]
en: Form
ja_JP: フォーム

[ctx: block title]
en: Full Name
ja_JP: フルネーム

[ctx: block title]
en: Last Name
ja_JP: 姓

[ctx: block description]
en: Lets the customer update payment methods.
ja_JP: 顧客がお支払い方法を更新できるようにする。

[ctx: block title]
en: Line Items
ja_JP: 商品項目

[ctx: block title]
en: Logout Button
ja_JP: ログアウトボタン

[ctx: block title]
en: Order Bumps
ja_JP: セット商品

[ctx: block title]
en: Order Confirmation
ja_JP: 注文確認

[ctx: block title]
en: Password
ja_JP: パスワード

[ctx: block title]
en: Payment
ja_JP: お支払い

[ctx: block title]
en: Price Selector
ja_JP: 価格セレクター

[ctx: block title]
en: Radio
ja_JP: ラジオ

[ctx: block title]
en: Radio Select
ja_JP: ラジオボタン

[ctx: block title]
en: Store Logo
ja_JP: ストアロゴ

[ctx: block title]
en: Submit Button
ja_JP: 提出ボタン

[ctx: block title]
en: Subtotal Line Item
ja_JP: 小計項目

[ctx: block title]
en: SureCart Column
ja_JP: SureCartカラム

[ctx: block title]
en: SureCart Columns
ja_JP: SureCartカラム

[ctx: block title]
en: Switch
ja_JP: 切り替え

[ctx: block title]
en: Tax Line Item
ja_JP: 税金項目

[ctx: block title]
en: Text Field
ja_JP: テキストフィールド

[ctx: block title]
en: Textarea
ja_JP: テキストエリア

[ctx: block description]
en: The cart
ja_JP: カート

[ctx: block description]
en: The cart submit button
ja_JP: カートボタン

[ctx: block title]
en: Title/Heading Section
ja_JP: タイトル/見出しセクション

[ctx: block title]
en: Total
ja_JP: 合計

[ctx: block title]
en: Totals
ja_JP: 合計

[ctx: block title]
en: VAT or Tax ID Input
ja_JP: VATもしくは納税者番号の入力

[ctx: block title]
en: WordPress User Account
ja_JP: WordPressユーザーアカウント

[ctx: block description]
en: WordPress User Account Information
ja_JP: WordPressユーザーのアカウント情報

[ctx: block keyword]
en: account
ja_JP: アカウント

[ctx: block keyword]
en: address
ja_JP: 住所

[ctx: block keyword]
en: android
ja_JP: アンドロイド

[ctx: block keyword]
en: apple
ja_JP: Apple

[ctx: block keyword]
en: bump
ja_JP: セット商品

[ctx: block keyword]
en: button
ja_JP: ボタン

[ctx: block keyword]
en: card
ja_JP: カード

[ctx: block keyword]
en: checkbox
ja_JP: チェックボックス

[ctx: block keyword]
en: checkout
ja_JP: 決済

[ctx: block keyword]
en: choice
ja_JP: 選択

[ctx: block keyword]
en: confirm
ja_JP: 確認

[ctx: block keyword]
en: coupon
ja_JP: クーポン

[ctx: block keyword]
en: custom
ja_JP: カスタム

[ctx: block keyword]
en: details
ja_JP: 詳細

[ctx: block keyword]
en: discount
ja_JP: 割引

[ctx: block keyword]
en: divider
ja_JP: 区切り線

[ctx: block keyword]
en: donation
ja_JP: 寄付

[ctx: block keyword]
en: download
ja_JP: ダウンロード

[ctx: block keyword]
en: email
ja_JP: メール

[ctx: block keyword]
en: customer
ja_JP: 顧客

[ctx: block keyword]
en: dashboard
ja_JP: ダッシュボード

[ctx: block keyword]
en: engine
ja_JP: エンジン

[ctx: block keyword]
en: error
ja_JP: エラー

[ctx: block keyword]
en: field
ja_JP: フィールド

[ctx: block keyword]
en: first-name
ja_JP: 名

[ctx: block keyword]
en: form
ja_JP: フォーム

[ctx: block keyword]
en: google
ja_JP: Google

[ctx: block keyword]
en: heading
ja_JP: 見出し

[ctx: block keyword]
en: hr
ja_JP: 時間

[ctx: block keyword]
en: image
ja_JP: 画像

[ctx: block keyword]
en: input
ja_JP: インプット

[ctx: block keyword]
en: last-name
ja_JP: 姓

[ctx: block keyword]
en: line
ja_JP: 項目

[ctx: block keyword]
en: logo
ja_JP: ロゴ

[ctx: block keyword]
en: mail
ja_JP: メール

[ctx: block keyword]
en: meta
ja_JP: メタ

[ctx: block keyword]
en: name
ja_JP: 名前

[ctx: block keyword]
en: notice
ja_JP: 通知

[ctx: block keyword]
en: password
ja_JP: パスワード

[ctx: block keyword]
en: price
ja_JP: 価格

[ctx: block keyword]
en: promo
ja_JP: プロモ

[ctx: block keyword]
en: radio
ja_JP: ラジオ

[ctx: block keyword]
en: select
ja_JP: 選択

[ctx: block keyword]
en: shipping
ja_JP: 配送

[ctx: block keyword]
en: product
ja_JP: 商品

[ctx: block keyword]
en: store
ja_JP: ストア

[ctx: block keyword]
en: store logo
ja_JP: ストアロゴ

[ctx: block keyword]
en: submit
ja_JP: 提出

[ctx: block keyword]
en: subtotal
ja_JP: 小計

[ctx: block keyword]
en: summary
ja_JP: 概要

[ctx: block keyword]
en: tax
ja_JP: 税金

[ctx: block keyword]
en: text
ja_JP: テキスト

[ctx: block keyword]
en: textarea
ja_JP: テキストエリア

[ctx: block keyword]
en: thank
ja_JP: サンキュー

[ctx: block keyword]
en: thank you
ja_JP: サンキュー

[ctx: block keyword]
en: title
ja_JP: タイトル

[ctx: block keyword]
en: toggle
ja_JP: トグル

[ctx: block keyword]
en: total
ja_JP: 合計

[ctx: block keyword]
en: totals
ja_JP: 合計

[ctx: block keyword]
en: user
ja_JP: ユーザー

note: translators: attribute.
en: %s is not available with subscriptions.
ja_JP: %sは定期購読では利用できません。

en: A specific product id.
ja_JP: 特定の商品ID。

en: A specific product name.
ja_JP: 特定の商品名。

en: Account Details
ja_JP: アカウント詳細

en: Add Payment Method
ja_JP: お支払い方法を追加

en: Add To Cart
ja_JP: カートに追加

en: Add the user role of the user who purchased the product.
ja_JP: 商品を購入したユーザーのユーザー ロールを追加します。

en: All
ja_JP: 全て

en: Billing Details
ja_JP: 請求の詳細

en: BuddyBoss Group
ja_JP: BuddyBossグループ

en: Buy Now
ja_JP: 今すぐ購入する

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>
ja_JP: プランをアップデートもしくはキャンセルした場合、<a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>に同意したこととなります。

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a> and <a href="%3$3s" target="_blank">%4$4s</a>
ja_JP: プランをアップデートもしくはキャンセルした場合、<a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>と<a href="%3$3s" target="_blank">%4$4s</a>に同意したこととなります。

en: Cancellation Attempts
ja_JP: キャンセルの試行

en: Cancellation Reason
ja_JP: キャンセル理由

en: Cancellations
ja_JP: キャンセル

en: Change Payment Method
ja_JP: お支払い方法を変更

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Coupon Applied
ja_JP: クーポンが適用されました

en: Credit Card
ja_JP: クレジットカード

en: Current Plan
ja_JP: 現在のプラン

en: Date
ja_JP: 日付

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Description
ja_JP: 説明

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Draft
ja_JP: 下書き

en: Edit Subscription
ja_JP: 定期購読の編集

en: Enter coupon code
ja_JP: クーポンコードの入力

note: translators: number of months.
en: For %d months
ja_JP: %dヶ月間

en: Forever
ja_JP: 永久に

en: Free
ja_JP: 無料

en: Get Subscription Saver
ja_JP: 定期購読セーバーを使用する

en: If set to true subscription dunning emails will be sent to customers.
ja_JP: 有効化すると、定期購読の催促メールが顧客に送信されます。

en: Integrations
ja_JP: 連携

en: Invalid verification code
ja_JP: 無効な確認コード

en: Invoices are similar to orders, but are used for payments and plan changes on active subscriptions. In the future you will be able to create an invoice to send out.
ja_JP: 請求書は注文に似ていますが、有効な定期購読の支払いとプランの変更に使用されます。将来的には、送信する請求書を作成できるようになります。

en: Key
ja_JP: キー

en: License Keys
ja_JP: ライセンスキー

en: LifterLMS Course
ja_JP: LifterLMSコース

en: Name your own price
ja_JP: 料金に名前を付ける

en: New Plan
ja_JP: 新しいプラン

en: No discount.
ja_JP: 割引なし。

en: Order History
ja_JP: 注文履歴

en: Payment History
ja_JP: お支払い履歴

en: Payment Method
ja_JP: お支払い方法

en: Placed By
ja_JP: 購入者

en: Plan Status
ja_JP: プランのステータス

en: Previous Product ID
ja_JP: 以前の商品ID

en: Privacy Policy
ja_JP: プライバシーポリシー

en: Product ID
ja_JP: 商品ID

en: Product archived.
ja_JP: 商品がアーカイブされました。

en: Product
ja_JP: 商品

en: Product or subscription is purchased
ja_JP: 商品または定期購読が購入されました

en: Product purchase is revoked or subscription cancels
ja_JP: 商品の購入が取り消された、または定期購読がキャンセルされた

en: Product restored.
ja_JP: 商品が復元されました。

en: Products
ja_JP: 商品

en: Quantity
ja_JP: 数量

en: Recommended
ja_JP: 推奨

en: Recovery Status
ja_JP: リカバリー状況

en: Search Subscriptions
ja_JP: 定期購読を検索

en: Sections
ja_JP: セクション

en: Simple
ja_JP: シンプル

en: Subscription
ja_JP: 定期購読

en: Subscription Saver
ja_JP: 定期購読セーバー

en: Subscription plan changed
ja_JP: 定期購読プランが変更されました

en: Subscriptions
ja_JP: 定期購読

en: Subtotal
ja_JP: 小計

en: SureCart product object
ja_JP: SureCart商品オブジェクト

en: Switch to live mode.
ja_JP: ライブモードに切り替える。

en: Switch to test mode.
ja_JP: テストモードに切り替える。

en: Terms
ja_JP: 規約

en: Test
ja_JP: テスト

[ctx: Page title]
en: Thank you!
ja_JP: ありがとうございます！

en: The easiest thing you can do to increase subscription revenue.
ja_JP: 定期購読の売り上げを上げられる、もっとも簡単な方法です。

en: The price is already being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
ja_JP: 価格は、定期購読またはチェックアウトセッションで既に使用されています。価格をアーカイブして、別の価格を作成してください。

en: This payment method cannot be used for subscriptions.
ja_JP: このお支払い方法は定期購読では使用できません。

en: This price is currently being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
ja_JP: この価格は現在、定期購読またはチェックアウトセッションで使用されています。価格をアーカイブして、別の価格を作成してください。

en: This trigger will be fired when a subscription cancels after failed payment or by customer request, or when the purchase is manually revoked by the merchant.
ja_JP: このトリガーは、支払いが失敗した後または顧客の要求によって定期購読がキャンセルされた場合、またはマーチャントによって購入が手動で取り消された場合に発生します。

en: This trigger will be fired when a subscription plan is changed to something else.
ja_JP: このトリガーは、定期購読プランが別のものに変更されたときに発生します。

en: This trigger will be fired when someone first purchases a product.
ja_JP: このトリガーは、誰かが最初に商品を購入したときに起動されます。

en: Toggle Product Archive
ja_JP: 商品アーカイブの切り替え

en: Total Due Today
ja_JP: 本日の合計支払金額

en: Trialing
ja_JP: トライアル

en: Two Column
ja_JP: 2カラム

en: Total
ja_JP: 合計

en: Update Account Details
ja_JP: アカウント情報の更新

en: Update Billing Details
ja_JP: 請求情報を更新

en: Update Password
ja_JP: パスワードの更新

en: Update Payment Method
ja_JP: 支払い方法を更新する

en: Update Plan
ja_JP: プランを更新

en: Updated
ja_JP: 更新済

en: View
ja_JP: 見る

en: Whether or not customers can cancel subscriptions from the customer portal.
ja_JP: 顧客がダッシュボードから定期購読をキャンセルできるかどうか。

en: Whether or not customers can change subscription quantities from the customer portal.
ja_JP: 顧客がダッシュボードから定期購読の数量を変更できるかどうか。

en: Whether or not customers can make subscription changes from the customer portal.
ja_JP: 顧客がダッシュボードから定期購読を変更できるかどうか。

en: You are not a live mode customer.
ja_JP: ライブモードの顧客ではありません。

en: You are not a test mode customer.
ja_JP: テストモードの顧客ではありません。

en: You are not currently a customer.
ja_JP: 現在、顧客ではありません。

en: You cannot add a one-time product to a subscription.
ja_JP: 1回限りの商品を定期購読に追加することはできません。

en: You cannot currently add a payment method. Please contact us for support.
ja_JP: 現在、お支払い方法が追加できません。サポートにご連絡ください。

en: You do not have permission to do this.
ja_JP: これをする許可がありません。
